Matkakertomus, Matkakohde, Taiteilija

Taidetta Bongan linnassa

Bongan linna löytyy Loviisan kirkon lähettyviltä osoitteesta Linnankuja 1 (sisäänkäynti Lukkarinkujalta).

Bongan linna löytyy Loviisan kirkon lähettyviltä osoitteesta Linnankuja 1 (sisäänkäynti Lukkarinkujalta).

Bongan linna on mielenkiintoinen käyntikohde Loviisassa kaikille taiteen ystäville.

Bongan linnassa voi tutustua kuvataiteilija, kirjailija ja animaatio-elokuvaohjaaja Riitta Nelimarkan taiteeseen. Vuosina 1904‒1906 arkkitehti Th. Hjeltin suunnitelmien mukaan rakennettu jugendlinna on muutettu myöhemmin uusklassillisuutta ja funkista myötäileväksi palatsiksi. Vuonna 1987 linnan omistajiksi tuli taiteilijapariskunta Riitta Nelimarkka ja Jaakko Seeck ja sitä on kunnostettu vanhaa kunnioittaen.

Bongan linnassa on yksityistiloja, ateljee ja galleria. Bongassa on esillä yli 200 Nelimarkan työtä noin 30 vuoden ajalta. Linna on avoinna muutamina kesäisinä päivinä, mutta ryhmiä otetaan vastaan ympäri vuoden sopimuksen mukaan.

Kävin Bongassa Loviisan Wanhat Talot -tapahtumaviikonloppuna, jolloin taiteilija oli itsekin paikalla. Avoinna oli linnan alakerta, galleria oli suljettuna.

Bongan linnan työtiloja.

Taiteilija, professori Riitta Nelimarkka.

Taiteilija, professori Riitta Nelimarkka.

Riitta Nelimarkan monipuolisessa tuotannossa on muun muassa grafiikkaa, animaatioita, videoita, maalauksia, taide- ja runokirjoja, valokuvia sekä taidetekstiilejä. Hän on pitänyt kymmeniä näyttelyitä Suomessa ja ulkomailla.

Riitta Nelimarkalle myönnettiin professorin arvonimi vuonna 2008.

Animaatioklinikka (Suomen Animaationtekijät ry:n yhdistys) puolestaan myönsi hänelle vuonna 2015 arvonimen Animaation sankari ansiokkaasta toiminnasta animaation saralla.

Animaatioklinikan sanoin: ”Riitta Nelimarkka ohjasi ja toteutti yhdessä Jaakko Seeckin kanssa ensimmäisen suomalaisen pitkän animaatioelokuvan Seitsemän veljestä vuonna 1979. Elokuvaa työstettiin viisi vuotta, ja se koostui noin 450 kohtauksesta. Lisäksi hän on tehnyt useita muita animaatio-elokuvia.”

Riitta Nelimarkan työt ovat usein isoja ja hyvin värikkäitä: paljon keltaista, punaista, oranssia, pinkkiä, turkoosia ja sinistä.

Maalausten rinnalla on villareliefejä sekä sekatekniikalla tehtyjä fotomontaaseja.

Riitta Nelimarkka on nimekkään eteläpohjalaistaiteilijan, professori Eero Nelimarkan (1891‒1977) pojantytär. Nelimarkkojen yhteisnäyttely on ollut esillä  Nelimarkka-museossa Alajärvellä sekä Joensuussa.

Olen kirjoittanut aikaisemmin Nelimarkka-museosta sekä siellä pidetystä Kaarina Heikinheimon näyttelystä.

Bongan linnan olohuone,

 

Tauluja ja tekstiilejä.

 

Pöytä pilareilla

 

Siveltimiä

 

Sisäätuloaula.

Sisäätuloaula.

Somistettu hirvi

Antiloopin pää.

Bongan linnan alakerran tilojen sisustus oli mielenkiintoinen yhdistelmä vanhaa ja uutta, täytettyjä eläinten päitä ja taidetta.

Valokuvista päätellen Bongan linnan isäntäpari on itse ampunut ainakin osan eläimistä.

Sisustuksen yksityiskohtina olivat myös seinillä roikkuvat puvut ja hatut sekä kirjat, valokuvat ja dokumentit.

 

 

 

Normaali

3 kommenttia artikkeliin ”Taidetta Bongan linnassa

  1. Paluuviite: Ovet avoinna Loviisan vanhoihin taloihin | Parasta lähteä nyt

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.